piątek, 24 czerwca 2011

Fabryka Pollena Uroda

Fabryka została założona w 1899 r. pod nazwą „Praga” Towarzystwo Akcyjne Fabryki Produktów Chemicznych. W 1910 r. do zarządu firmy wchodzili Bronisław Goldfeder, Herman Levy, Reinhold Billig. Zatrudniano 200 robotników, a kapitał zakładowy wynosił 600000 rubli. Firma produkowała głównie kwas siarczany, wosk dla szewców, wosk pszczeli do podłóg, wazelinę, pasty do obuwia (np. pasta „Stella”)...


Zakłady przetrwały I wojnę światową. Zmienił się znacząco profil produkcji; produkowano mydła do prania i toaletowe, proszki do prania, lakiery, terpentynę. W 1925 r. zakład został sprzedany w całości koncernowi Schicht, który stał się w ten sposób największym przedsiębiorstwem w branży przetwarzania tłuszczu – produkował prawie 100% polskiej gliceryny i zapewniał 75% zapotrzebowania na mydło. W 1928 r. koncern Schichta zakupił sąsiadującą fabrykę lamp przy ul. Szwedzkiej. Pozwoliło to na rozwinięcie produkcji; w nowozakupionych budynkach uruchomiono produkcję perfumeryjno-kosmetyczną. Wytwarzano proszek do prania (słynny „Radion”), mydła, glicerynę. Po II wojnie światowej w fabryce uruchomiono znowu produkcję środków czystości oraz kosmetyków. Funkcjonująca pod nazwą „Uroda” firma w 1970 r. weszła do zjednoczenia „Pollena”.


Po dawnych zabudowaniach pierwszej fabryki „Praga” pozostało kilka budynków zlokalizowanych w północno-zachodniej części posesji: glicerynownia, kotłownia, warzelnia i wydział tub. Na terenie znajduje się także historyczny komin.

Zespół w 2005 r. został wpisany do rejestru zabytków. W pracowni architektonicznej Grupa 5 wykonano dla niego projekt koncepcyjny rewitalizacji i zmiany funkcji na usługowo-mieszkalne.

1 komentarz:

  1. Muszę potwierdzić, iż niezbyt często natykam się w sieci na tak prawidłowo napisane wpisy. Nie dosyć, że treść spójna oraz merytoryczna, to jeszcze autor postarał się, by nie było to zanadto trudne do zrozumienia.

    OdpowiedzUsuń