niedziela, 1 czerwca 2014

Willa Granzowa

Przepiękna nie gdzieś willa to zachowany w stanie ruiny budynek administracyjny zakładów ceramicznych należących do niejakiego Kazimierza Granzowa. Owa willa została wzniesiona około 1888-1890 lub 1985 roku z przeznaczeniem na siedzibę administracji Ganzowa, które były zlokalizowane na Kawęczynie.

Willa Granzowa

Willa w swojej pełnej okazałości

We wzniesionym wedle pomysłu Granzowa budynku, zostały wykorzystane szerokiej gamy materiały produkowane w cegielni na Kawęczynie. Dzięki czemu budynek stał się swojego rodzaju reklamą wyrobów miejscowych zakładów. Po zakończeniu II Wojny Światowej, którą budynek przerwał mieściła się w nim szkoła gminna dla Kawęczyna. W roku 1989 budynek został wpisany do rejestru zabytków. W 2000 roku pod ciężarem zalegającego śniegu zawalił się częściowo dach, w 2004 runęła wieża, a w 2009 część ściany na parterze. 

Nieopodal znajduje się budynek, w którym służył za mieszkania pracownikom cegielni. Przed wojną w tym budynku na parterze znajdowała się piekarnia i sklep.

Przedwojenna reklama cegielni
Przedwojenna reklama cegielni z prasy warszawskiej.

Teren willi został wykarczowany, wcześniej była tu istna dżungla. Dodatkowo zostało postawione nowe ogrodzenie terenu (po lewej stronie).


Widok z przodu.


Przed 2004 r. na rogu budynku stała wieża, która niestety się zawaliła.Poniżej starsze zdjęcia wykonane 18 grudnia 2011 roku.
Zdjęcie wykonane od tylnej strony budynku.Na miejscu można było odnaleźć wiele cegieł porozrzucanych czy też częściowo zakopanych w ziemi. 

Od strony kapliczki.


I na tym kończymy ten krótki wypad. Willa pomimo swojego stanu, w jakim się znajduje jest naprawdę piękna, jeśli popatrzeć na fotografię z czasów, kiedy cegła stała na cegle. 
Do zobaczenia na kolejnej wyprawie.

1 komentarz:

  1. Ale super!!!! wow.... nie wiedziałam, ze tak dawno temu były takie zdobienia robione!

    OdpowiedzUsuń