sobota, 15 listopada 2014

Przędzalnia Cienkoprzędna H.Grohmana

Budynek fabryczny powstał w 1888 r. dla Henryka Grohmana, najstarszego syna założyciela firmy „Traugotta”. Ulokowano go w południowo-wschodnim narożniku terenu należącego do Grohmanów, przy granicy z Księżym Młynem.

Projektantem wolnostojącej budowli był najprawdopodobniej architekt Hilary Majewski. Czterokondygnacyjna przędzalnia zaprojektowana została na niemal kwadratowym planie i mieściła we wnętrzu hale produkcyjne wspierane na systemie żeliwnych słupów ustawionych w 6 rzędach. Znajdowały się tu ponadto magazyn i warsztaty. Od zachodu wznosił się parterowy budynek z pomieszczeniami maszyny pakowej, któremu towarzyszył wysoki komin (nie istnieje). Przędzalnie ozdabiały dwa dekoracyjne szczyty (zachowane w dolnych partiach). W elewacji południowej wznosi się charakterystyczna prostopadłościenna wieża wodna służąca w dolnych kondygnacjach komunikacji między piętrami. Poprzedza ją od ulicy parterowy budynek dawnych warsztatów i portiernia (dziś restauracja).
żródło: tablica pamiątkowa na ścianie fabryki

Na dzień dzisiejszy środku zostały praktycznie gołe ściany, brak jakiegokolwiek wyposażenia. Gdzieniegdzie można znaleźć resztki dokumentów oraz wymalowane na ścianach graffiti.

Widok na tył budynku, wygląda na całkowicie zamurowany, ale wystarczy dobrze poszukać.


Grafiti w części wierzy wodnej. 

Jedna z hal, każda taka hala składała się dwóch części przedzielonych od siebie ścianą i innymi pomieszczeniami.

Druga część hali  na czwartej kondygnacji.

Resztki folii osłaniającej okna początkowo sprawia wrażenie jakby ktoś tam stał.

Kolejne graffiti, tym razem w miejscu gdzie zawaliły się dwie kondygnacje do części podziemnej budynku.


Kondygnacja podziemna.


To był bardzo krótki wypad do Łodzi, jeszcze tam wrócimy gdyż praktycznie na każdym kroku czeka nas wiele opuszczonych miejsc, które tylko czekają, aby je poznać.

Do zobaczenia

1 komentarz: