piątek, 26 maja 2017

Niszczejący Kirkut

Cmentarz żydowski został założony w początkach XX w., na południe od Otwocka, w obecnych granicach administracyjnych Karczewa. Położony między ul. Andriollego i ul. Czerwona Droga. W okresie międzywojennym na cmentarzu grzebani byli głównie osoby, które zmarły w otwockich szpitalach i sanatoriach.
Podczas II wojny światowej został zdewastowany przez Niemców. Cmentarz nadal niszczeje i porasta młodymi drzewami, jednak na powierzchni 1,7 hektara zachowało się około 900 macew - płyty leżące, stojące, niektóre świeżo zniszczone. Można tu zobaczyć Macewy z różnorodną symboliką i napisami w różnych językach.W dniu 10.10.2000 r. w wyniku procesu restytucji właścicielem działki cmentarnej została Gmina Wyznaniowa Żydowska w Warszawie.


Od 2002 r. prace porządkowe na cmentarzu są systematycznie prowadzone przez Społeczny Komitet Pamięci Żydów Otwockich i Karczewskich. Otwocki cmentarz chętnie jest odwiedzany przez grupy młodzieży żydowskiej z różnych stron świata.


Od roku 2004 r. z gminą żydowską przy renowacji otwockiego cmentarza współpracuje społeczność baptystyczna w Otwocku i wolontariusze ze Stanów Zjednoczonych.
W sierpniu 2007 r. rozpoczęły się prace na cmentarzu polegające na oznaczeniu głazami terenu grzebalnego. Ponadto ok. 50 t kamieni wzdłuż granic cmentarza rozłożyli młodzi mieszkańcy Ośrodka Readaptacyjnego Ministerstwa Zdrowia w Anielinie. Dzięki ciężkiej pracy polskich i amerykańskich wolontariuszy wyznaczony został teren cmentarza.


W prace porządkowe na cmentarzu zaangażowało się łącznie ponad 140 wolontariuszy ze środowisk baptystycznych ze Stanów Zjednoczonych i Polski.

Dotarłeś(aś) aż do końca? :) cieszy mnie to, w nagrodę poniżej bonusowo garść ciekawostek ;)

Na stronie Fundacji Dokumentacji Cmentarzy Żydowskich dostępny jest spis macew.

Symbole nagrobkowe:
Symbole, które są obecne na  żydowskich nagrobkach nie są przypadkiem. Odzwierciedlają one życie zmarłego, wykonywany przez niego zawód, a także wyznawane przez niego wartości. Judaizm zabrania przedstawiania w sztuce postaci ludzkich. Dlatego też, odwiedzając kirkuty, na macewach najczęściej zobaczymy motywy roślinne oraz zwierzęce. 

Poniżej najczęściej spotykane symbole na polskich cmentarzach żydowskich:

Złączone ręce – w geście błogosławieństwa – symbol błogosławiących dłoni umieszczany jest na grobach Kohenów (kapłanów), którzy wywodzą się z biblijnego rodu arcykapłana Aarona. W takim geście dłonie składają rabini podczas niektórych modlitw. Najczęściej symbol błogosławiących dłoni spotkamy na grobach rabinów oraz cadyków.

Dzban i misa – symbol ten zobaczymy na grobach zmarłych, których korzenie sięgają plemienia lewitów, potomków rodu Lewiego, których obowiązkiem była pomoc podczas modlitw. Osoby te były odpowiedzialne między innymi za obmywanie rąk kapłanom czy też czytanie Tory w synagodze.

Świeca i świecznik – znak świecy na nagrobku oznacza, że w tym miejscu została pochowana kobieta. Według judaizmu, w żydowskiej rodzinie to kobieta zapala szabasowe świece. Możemy również spotkać się z symbolem złamanej świecy, która oznacza przerwane życie. Natomiast świeczniki siedmioramienne – są symbolem judaizmu oraz świątyni jerozolimskiej.

Skarbonka lub ręka, wrzucająca monety do skarbonki – symbol ten umieszczany jest na grobach osób, które słynęły ze swojej dobroczynności. Zwykle symbol ten znajdziemy na grobach kobiecych.

Korona – symbol ten wyjaśnia cytat z Pirke Awot: "Są trzy korony: korona Prawa, korona kapłaństwa i korona władzy, ale korona dobrego imienia stoi wyżej od nich wszystkich". Symbol korony odnajdziemy na grobach rabinów czy też osób, które cieszyły się ogólnym uznaniem i szacunkiem.

Lew – jest znakiem plemienia Judy, ludu Izraela. Lew symbolizuje potęgę, siłę, odkupienie oraz wyzwolenie. Często spotkamy się z symbolem lwa, podtrzymującego koronę czy też zwoje Tory.

Ptak – stanowi symbol duszy. Jeżeli na nagrobku ujrzymy ptaka z pisklętami to ich liczba odzwierciedla liczbie dzieci, które zostały osierocone przez matkę.

Drzewa – symbole wieloznaczne. Może oznaczać życie i odpoczynek w raju, jak również żałobę. Złamane drzewo może symbolizować przedwczesną śmierć.

Do zobaczenia
Tymczasem zapraszam do odwiedzenia pozostałych Huraganowych profili:

1 komentarz:

  1. Thanks for ones marvelous posting! I actually enjoyed reading it, you may
    be a great author. I will ensure that I bookmark your blog and definitely will come back
    later on. I want to encourage yourself to continue your great job,
    have a nice day!

    OdpowiedzUsuń