środa, 29 kwietnia 2020

Ośrodek Nadawczy "L"

RON - Radiowy Ośrodek Nadawczy jest, a raczej był, jedynym tego typu obiektem w naszym kraju, gdzie nadawał sygnał Polskiego Radia na Europę Zachodnią i Wschodnią za pośrednictwem anten kierunkowych na falach krótkich.
Powstał w latach 50-tych i nadawał praktycznie nieprzerwanie do 2008 r. W czasach PRL-u był on bardzo ważnym obiektem strategicznym dla Państwa Polskiego z racji tego, że nadawał "propagandowe” audycje dla Polonii za granicą.


RON mieści się na terenie o powierzchni około 100 hektarów, gdzie większość terenu pokrywał las. Całość otoczona podwójnym płotem z drutem kolczastym, który stanowił ochronę przed wejściem niepożądanych osób na teren obiektu. 


Oprócz radiostacji w lesie znajdowało się wiele urządzań antenowych takich jak np. maszty, słupy, kable.


Zbiornik na wodę znajdujący się po prawej stronie ośrodka. Wedle tabliczki informacyjnej jest to po prostu przeciwpożarowy zbiornik na wodę.

Siedem lat temu (2013 r.) aż 90% wyposażenia z radiostacji została rozebrana i wywieziona na złom (łącznie z masztami i antenami).


Dzisiaj ośrodek stoi pusty i niszczeje nadgryzany zębem czasu, a także poczynaniami miejscowych jak i przyjezdnych, którzy szukają mocniejszych wrażeń chcących rozładować swoją agresję (?)

Ale nie wszystko stracone, gdyż coś tam jednak się ostało :)

Lecz to tylko skorupa, większość bebechów już dawno wydłubana.Kontynuując, w lipcu 1950 roku uruchomiony został pierwszy nadajnik krótkofalowy firmy Tesla o mocy 100 kW. Pracował on na czterech częstotliwościach emitujący program Polskiego Radia dla zagranicy. 

W 1951 r. dostawiono kolejne nadajniki krótkofalowe, były to Tesla 15kW oraz RCA 7,5kW. Kolejna rozbudowa bazy nadawczej nastąpiła w roku 1956, został dostawiony drugi nadajnik o mocy 100kW firmy Tesla. 

W roku 1967 nadajnik RCA 7,5 kW został zastąpiony nowoczesnym na owe czasy nadajnikiem RKV -120 wyprodukowany przez firmę Tesla.


Kolejno w latach 80- tych ośrodkiem zarządzał Główny Urząd Radiokomunikacji włączony w struktury PPTT. 

W końcu lat 80. zlikwidowano najstarszy nadajnik pracujący od 1950 roku, a kilkadziesiąt masztów drewnianych zastąpiono metalowymi.Lata 90. przyniosły pewne ograniczenia w emisji Polskiego Radia. Próbne emisje z RON Leszczynka przeprowadzało w drugiej połowie lat 90. z dobrym skutkiem Radio Maryja.


Lata 2000 to okres kolejnego ograniczenia zarówno możliwości emisyjnych jak i wykorzystywania obiektu. Pod koniec lat 90. zlikwidowano 2 nadajniki z lat 50., w 2003 r. prototypowy nadajnik NK2 z 1967 r. Był on wykorzystywany m.in. do emisji programu komercyjnego Radia Racja. Po 2010 r. radiostacja przestała powoli spełniać swoje zadania, a jej dalsze funkcjonowanie zaczynało być zbędne i bezzasadne, ponieważ wraz z rozwojem szerokopasmowego Internetu i telewizji cyfrowej stacje radiowe nadające na falach krótkich traciły swoich odbiorców, co za tym idzie pieniądze, przez co  utrzymanie radiostacji było nierentowne.


Pora kierować się do wyjścia, ale na koniec jeszcze to co znalazłem na dole :)

 


I to by było tyle na dziś, do zobaczenie wkrótce. Tymczasem zapraszam do odwiedzenia pozostałych Huraganowych profili:


Bonus dla wytrwałych do końca, proszę o kliknięcie tutaj :)

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza